Tekst en AI
Een leuke blog, de samenvatting van een dik rapport of een ‘net-op-het-randje’ Sinterklaasgedicht voor je tante. Met Chat GPT lijkt alles een eitje. Typ alle wensen in binnen no time staat er een tekst op het scherm. Met de mogelijkheden van AI vraag je jezelf wellicht af: voegt een tekstschrijver nog waarde toe, of kan ik deze ‘kostenpost’ schrappen? Minder kosten, snel klaar, dus tel uit je winst. En daar gaat het mis, wat mij betreft.
Zelf draai ik al heel wat jaren mee in de (Texelse) schrijverswereld. Ik heb van alles uit mijn pen laten vloeien, van artikelen voor magazines tot copy voor advertenties. Bij Webjongens stort ik mij vooral op teksten voor internetsites. Naast het feit dat ik persoonlijk heel blij word van teksten die mensen raken, is het ook aan mij om jouw bedrijf zo goed mogelijk in de spotlights te zetten. Dat doe ik graag, op een herkenbare manier waarvan je zegt: ja, dit zijn wij!
De tongen los
Regelmatig mag ik om tafel met Texelse ondernemers van allerlei pluimage. Ze werken keihard aan een goed product of een zakelijke dienst. Terwijl we praten, ontdek ik zoveel creativiteit en leuke ideeën. Aard van het beestje? Vast. Maar het is vooral de liefde voor het vak of een ongekende drive om moois neer te zetten wat mij intrigeert. Zodra het over ‘hun’ kindje gaat, zie ik een twinkeling in de ogen of komt er een waterval aan informatie. Ja, zelfs bij een man of vrouw van weinig woorden lukt het mij (meestal) om de tongen los te krijgen. Dat zit dan weer in de aard van dit beestje.

Nieuwe wereld ontdekken
Ik kan je zeggen, dat enthousiasme aan tafel werkt aanstekelijk. Ik stap altijd met een glimlach de deur uit. Terwijl ik de paarse auto van Webjongens naar Oudeschild dirigeer, vraag ik me af waarom ik zelf eigenlijk geen kledingzaak run, wadlooptochten organiseer, de sterren van de hemel kook of kopers hun sleutel overhandig van hun droomwoning. Het is ontzettend inspirerend om nieuwe werelden te ontdekken. Hoe elke ondernemer zijn eigen weg zoekt met alle uitdagingen die je tegenkomt. Hoge kosten, complexe vergunningen, een dynamisch speelveld door nieuwe concurrentie of een btw-verhoging die impact heeft op de boekingen.
Want met hoeveel liefde je ook aan de slag gaat, het is zeker niet altijd ‘hosanna’ wat de klok slaat. Soms zit het verhaal juist in wat je niét vertelt. Omdat de tijd nog niet rijp is, of omdat de bedrijfsbelangen anders vragen. Dat begrijp ik helemaal. Als schrijver, als voormalig eigenaar van een ontwerpbureau, als Texelaar. Maar vooral als mens. Die nuances, en de rugzak aan ervaring die ik meebreng, geeft een extra laag aan de teksten.
Mens met een mening
Ben ik dan roomser dan de paus? Nee hoor, ik durf best toe te geven dat AI een handige buddy is. Voor wat briljante suggesties of nét die onverwachte invalshoek maakt het mijn leven een stuk makkelijker. Maar ook hierbij geldt: je hebt vakmensen nodig die deze output op waarde kunnen schatten. Die weten hoe je goede informatie boven tafel krijgt, door het AI-model te voeden met data en de juiste context. Alleen dan wordt AI een versterkende factor van creativiteit.
Als mens met een mening vermijd ik wollige teksten die je (helaas) vaak online tegenkomt. Je pikt ze er zo uit, die teksten gemaakt door AI. Generiek en soms feitelijk gewoon onjuist. Daar wil je jouw bedrijf niet mee associëren, toch? Volgens mij is een nieuwsgierige tekstschrijver, met contacten en voelsprieten in de samenleving, nog altijd een bonus.
Bij Webjongens tref je een oprecht betrokken schrijver die haar skills en ervaring exclusief inzet voor jou. Ik zeg, tel uit je winst!
Heidi is onze storyteller, met een voorliefde voor de puntjes op de i. Als ze niet bezig is met het toetsenbord te laten gloeien of klanten te interviewen, toetert ze op haar saxofoon of geniet ze van een rondje over de Hoge Berg. Ze doet ook haar best om ons kantoorgroen een beetje levend te houden. Lukt nog aardig (spoiler: uit het verleden behaalde resultaten bieden geen garanties voor de toekomst).